Adsız İnsanlık

Bilim Kurgu Türkiye'den Yükseliyor....

Türkiye'de Bilimkurgu

Bilim kurgu sınırlayıcı değil, özgürleştirici bir edebi türdür. Çoğunlukla gelecekte, günümüzden farklı teknolojik ve sosyal gelişmelerle bezenmiş bir çevre içerisindeki insanın konumunu, güç dengelerini, insanın sorduğu soruları ve yanıt arayışını konu alır. Yaygın kanının aksine, belli basit kalıpların (lazer silahları, ışın kılıçları, vs.) içine hapsolmuş bir tür değildir. İçerdiği konular, günümüzde de karşılık bulabilecek büyük sorular etrafında şekillenir. Okuyucusunun hayal gücünü ve yaratıcılığını da ödünç alarak, belli bir iç tutarlılık içerisinde, daha yüksek bir seviyeye çeker.

İyi bilim kurgu, insan olgusunu dışlamaz. Tersine, insanı konunun tam ortasına oturtur. Okuyucunun konu ve karakterlerle kendisini özdeşleştirmesine olanak verir. İyi bilim kurgu, sadece gelişmiş teknolojik araç gereçlerden ibaret değildir. Bir gelecek resmi, ancak içerdiği sosyo-kültürel yapı, ekonomik bileşenler, politik dengeler ve diğer faktörler göz önüne alınarak çizilebilir. İnsanların değişik durumlar karşısındaki psikolojileri, tepkileri ve yaşadıkları süreçler bu resmin belki de en temel öğeleridir. Bu, romanın tutarlılığını ve inandırıcılığını sağlamasının yanı sıra, okuyucunun zekâsına da hitap edebilmesini sağlar.

Türkiye'de bilim kurgunun okur kitlesi mevcuttur; ancak sanıldığı kadar sınırlı değildir. Adsız İnsanlık'ın bu yapay sınırlandırmaları aşarak daha geniş kitlelere ulaşacak, hatta Türkçe'den yabancı dillere çevrilmesini sağlayacak cazibeyi ve potansiyeli taşıdığına inanıyorum.


Yorumlar - Yorum Yaz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam15
Toplam Ziyaret70834
İnsanlığın Adları
Saat